پنج شنبه , ۲۲ آذر ۱۳۹۷
20 درصد تخفیف نرم افزار آنالیز تصویر MIP

مقدمه ای بر فایبر گلاس (Fiberglass)

مقدمه ای بر فایبر گلاس (Fiberglass)

ارسالی از : هانیه سعادتی

فایبر گلاس (Fiberglass) :

کامپوزیتی از الیاف شیشه با مواد پلیمری است که از پشم شیشه به عنوان مادهٔ تقویت کننده و از مواد پلیمری به عنوان مواد زمینه استفاده می‌شود. فایبرگلاس یکی از پر کاربرد ترین مواد در دنیای صنعت است که در صورت آگاهی داشتن صنعت گران و اقشار مختلف از خواص و کاربردهای آن جایگزین خیلی از مواد دیگر می شود.

Untitled

امروزه اکثر کارخانه ها در دنیا مخازن آب واسید خود را با استفاده از فایبرگلاس عایق می کنند وجلوی پوسیدگی و ازبین رفتن مخازن وضررهای ناشی از آن را می گیرند. اما از ویژگی های دیگر فایبرگلاس سبک بودن ومستحکم بودن آن است که باعث تولید انواع قطعات از جنس فایبرگلاس شده است سپر انواع خودروها، انواع ایرانیتها، اتاقک ها، سیلوهای سیمان، مخازن نگهداری مایعات مختلف از جمله اسید، سپتیک تانکها، چربی گیرها و …

فایبرگلاس در ساخت مخازن بکار می رود. انواع رزین ها در ساخت مخازن فایبرگلاس عبارتند از: پلی استر، ونیل استر، اپوکسی می باشد. پلی استرها ضعیف در برابر خوردگی بوده و ونیل استر مقاومت خوب در برابر خوردگی داشته و اپوکسی مقاوم در برابر خوردگی و دما می باشد.

چگالی فایبر گلاس در حدود ۱۸۵۰-۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.

کامپوزیتها یا قطعات فایبرگلاس حاوی یک نوع یا بیشتر از الیاف تقویت کننده بوده که توسط یک رزین ( ماتریس ) احاطه میگردند.

 

در بسیاری از کاربردها استفاده از مواد مغزی ( مانند فوم ها و … ) باعث افزایش قابل توجه مدول مقطعی در قطعات کامپوزیت میگردد. استفاده از مواد مغزی باعث افزایش سفتی و سختی قطعات فایبرگلاس یا کامپوزیت می گردد.

قطعات کامپوزیتی دارای مواد مغزی می توانند یک طرف و یا دو طرف سطح صاف و صیقلی  به شکل ساندویچ تولید شوند.

 

الیاف تقویتی نقش اصلی را در استحکام و مقاومت قطعات کامپوزیت دارا می باشند که تعدادی از انواع آن شامل الیاف شیشه ؛ الیاف کربن ؛ الیاف آرامید؛ کولار و غیره هستند. که الیاف های فوق الذکر خود دارای اشکال و انواع مختلفی می باشند.متداولترین نوع مصرفی الیاف تقویت کننده در صنایع الیاف شیشه ای هستند .

در یک کامپوزیت رزین سهم بیشتری را در مقایسه با مواد دیگر به خود اختصاص می دهد که در ضمن دارای  دونقش می باشد؛ اول به عنوان نگهدارنده یا تثبیت کننده محل الیاف تقویتی ودوم اینکه در صورت اعمال نیرو به قطعه باعث تغییر شکل و توزیع  تنش در کل سطح می گردد.

متداولترین رزین مصرفی در صنایع فایبرگلاس رزین پلی استر غیر اشباع است واز انواع دیگر می توان به اپوکسی ها؛ وینیل استرها ؛ فنولیک ها و غیره اشاره نمود.

 

تاریخچه:

فایبرگلاس ابتدا توسط مهندسین آلمانی در آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه کشورمان وارد ایران شد.از این صنعت بی بدیل در ساخت پل های شناور بر روی اروند رود استفاده شد و باعث تسهیل در نصب و عبور و مرور رزمندگان شد.

Untitled

این این حرفه توسط تکنسین های باهوش کشورمان که اکثرا جهانگیری بودند ، سریعا فرا گرفته شد.بعد از پایان کار ، در تهران این حرفه در جهت تولید شناورهای دریایی در بندرعباس به کار گرفته شد و باعث شد صیادان با استقبال بی نظیر ، شناورهای خود را که قدیمی و چوبی بودند و هیچ گونه امنیتی نداشتند شناورهای فایبرگلاسی که بسیار محکم و مقاوم و شیک بودند جایگزین کنند.

Untitled

در آغاز کار قایق های ۲۰ فوت و ۲۳ فوت ساخته شد و مهر تایید مشتریان را خورد سپس لنج های چوبی ۸۰ تنی و ۱۱۰ تنی ساخته شد که کملا مقاوم بهداشتی و رفاه مشتریان را جلب کرد و تا ساخت کشتی های ۵۰۰ تنی به بالا ادامه یافت.

Untitled

مزایای کامپوزیتها:

وزن سبک؛ استحکام بالا؛ دوام قابل توجه؛ پایداری نسبی دربرابر اشعه UV و مقاومت شیمیائی.

کامپوزیتها یا قطعات فایبرگلاس دارای رتبه اول گسترش کاربرد؛ در صنایع مختلف هستند.

قطعات فایبرگلاس در هر شکل ؛ کیفیت سطحی و طرحی می توانند تولید شده و ضمن دارا بودن خواص مکانیکی طراحی شده از صرفه اقتصادی قابل توجهی نیز برخودارباشند.

در حال حاضر در سراسر دنیا مقاومترین مخازن دربرابر حرارت و اسید از جنس فایبرگلاس ساخته میشود. بطور مثال سینکهای آزمایشگاهی ضد اسید پلیمری را نمی توان از پلی اتیلن ساخت چرا که اسید به سرعت با پلی اتیلن واکنش نشان داده و سبب خوردگی مخزن میگردد و در این موارد حتما می باید از فایبرگلاس جهت مخازن نگهداری اسید استفاده نمود.

در فرآیند تجزیه فاضلاب توسط باکتری های بی هوازی مقدار بسیار زیادی اسید تولید می گردد و محیط اسیدی درون سپتیک زمینه خوردگی را برای مخزن فراهم میکند.

در سپتیکهای بتنی بعد از تشکیل لایه  های لجن و شروع فعالیت باکتری زمینه خوردگی دیواره سپتیک فراهم میگردد و با نفوذ فاضلاب به خارج از مخزن خاک اطراف آن بوی تعفن به خود میگیرد که در این صورت کل خاک اطراف سپتیک به مرور زمان آلوده به انواع باکتری و بوی بسیار بد و آزار دهنده ای خواهد شد و زندگی در این شرایط تجربه ای همچون عبور از شهرکهای صنعتی را در سراسر منطقه  برای ساکنین به ارمغان خواهد آورد.

نکته آخر آنکه تنها ماده ای که هیچ وقت در طبیعت تجزیه نخواهد شد حتی در مقابل نور مستفیم خورشید همین ورقهای کامپوزیتی پلیمری یا فایبرگلاس میباشد و حتی پلی اتیلن در صورت نگهداری دور از نور خورشید بعد از گذشت ۳۰ سال سرنوشتی شبیه بتن را خواهد داشت و در صورت قرار گرفتن در مقابل نور خورشید بعد از ۳ سال تجزیه خواهد شد.

مراحل عملی ساخت یک قطعه ی فایبر گلاس:

فایبر گلاس تشکیل شده از یک رزین که ابتدا به صورت مایع است و پس از تلفیق با هاردنر بعد از مدتی خشک میشود و پارچه ی‌ گلاس از الیاف فوق العاده  باریک شیشه بافته میشود که بعد از تلفیق و آغشته شدن به رزین فایبر گلاس بنام اپوکسیه ماده ی نسباتاْ‌ سختی را تشکیل میدهد میزان سختی قطعه ی ساخته شده به وسیله ی رزین و الیاف گلاس بستگی به نوع و کیفیت رزین و همچنین کیفیت و بافت پارچه ی گلاس دارد رزین های اپوکسی به صورت دو جزئی عرضه میشود و انواع آن از ۵ درصد Hardner (سفت کننده) دارد تا حدود ۳۰ درصد به این معنی که رزین  اگر برای مثال هاردنر ۱۵ درصد بود باید به هر ۸۵۰ گرم از آن ۱۵۰ گرم هاردنر اضافه کرد تا در یک مدت زمان معین  حدود ۳۰ دقیقه است سفت بشود.میتوان مقدار هاردنر را کمی کاهش یا افزایش داد و به تبع شاهد تغییر سرعت خشک شدن رزین بود  مثلاْ وقتی  یک کار پیچیده و بزرگ است بهتراست ازهاردنرکمتری در رزین استفاده کنیم تا رزین زودتر در ظرفی که برای کار آماده کرده ایم خشک نشود در مورد مقدار اضافه کردن هاردنر به رزین اصلی یک نکته ی ‌دیگر هم وجود دارد و آن این است که هیچ وقت نباید برای مثال به رزینی که ۱۵ درصد هاردنر نیاز دارد ۴۰ درصد هاردنراضافه کرد چون در این حالت رزین در عرض چند ثانیه به شدت گرم میشود و علاوه بر اینکه ممکن است باعث آتش سوزی بشود به سرعت ترک بر میدارد و خیلی از اوقات بعد از سفت شدن خرد میشود  در بازار انواع رزین با کیفیت های مختلف وجود دارد با درجه های سختی٬ میزان شفافیات و درصدهای هاردنر متفاوت که اگر بخواهید به صورت خرده تهیه کنید قیمتی در حدود هشت هزار تومان برای هر کیلو دارند (رزین آلمانی مرغوب) . برای رنگ کردن قطعات فایبر گلاس هم میشود ابتدای کار به رزین فایبر گلاس کمی رنگ که در رزین حل بشود مثل جوهر هایی که در مغازه های رنگ فروشی عرضه میشود  را اضافه کرد که در این صورت کار خود رنگ میشود و در غیر این صورت میشود بعد از اتمام کار و خارج کردن قطعه آن را بعد از یک سمباته ی نرم با ایر براش یا پیستولت و اسپری های خانگی رنگ کرد .

پارچه های گلاس انواع مختلفی از نظر بافت و سنگینی دارند خرید و فروش پارچه های گلاس و کربن به صورت کیلویی است  و در انواع صد ٬ دویست ٬‌ سیصد گرم و… در هر متر مربع موجود است . الیاف کربن و گلاس به علت نازک بودن به راحتی در هوا معلق میشوند و به راحتی میتوانند از راه تنفس به ریه های انسان نفوذ کنند به همین دلیل این الیاف به شدت سرطان زا هستند و باعث میشوند شخصی که بدون رعایت مسائل ایمنی با این مواد کار میکند  در طول زمان دچار سرطان ریه بشوند بنابراین توصیه میشود علاوه بر استفاده از دستکش صنعتی ضد اسید برای کار با رزین حتماْ‌ از یک ماسک هوای صنعتی و مرغوب هم برای تنفس ایمن استفاده کنید .

در صورتی که ما بخواهیم از روی قطعه ای که آن رو به صورت شخصی طراحی کردیم یک نمونه بسازیم باید حتماْ‌ مدل آن را بسازیم ولی اگر برای مثال بخواهیم از یک اسپیلر اسپرت خودرو کپی برداری کنیم و مثل آن را بسازیم خود آن قطعه را مدل کار قرار میدهیم و بعد قالب گرفتن از آن به وسیله ی قالبی که ساختیم میتوانیم  ده ها اسپویلر همانند اسپیلر اولیه تهیه کنیم .

کاربردهای فایبرگلاس:

به جرات می توان گفت که صنعت فایبرگلاس در عمده صنایع و مصنوعات کاربرد دارد که به چند شاخه اصلی آن اشاره می کنیم:

عایق بندی یا ایزولاسیون:

از فایبرگلاس می توان در هر زمینه از عایق کاری استفاده نمود.چون این مواد عایق رطوبت ، گرما و سرما و همچنین عایق جریان برق می باشد.

در ایزولاسیون انواع استخر های شنا و حوضچه های پرورش ماهی و غیره کاربرد دارد.دیوار پوش های فایبرگلاسی در طرح ها و رنگ های مختلف برای جلوگیری از هدر رفتن سرما و گرما استفاده می شود.

ضمنا وسایل و دستگاه هایی که در اثر سایش و رطوبت خورندگی پیدا می کنند نظیر انواع سوله های مخلوط کن مواد ساینده با استفاده از فایبرگلاس میتوان از خورندگی آنها جلوگیری کرد.

یکی دیگر از کاربردهای فایبرگلاس سبکی سازه ها می باشد که به دلیل داشتن جرم بسیار کم و مقاومت بالا نسبت به فلزات کاربردهای وسیعی در صنایع مختلف از جمله هواپیما سازی ، ماشین سازی ، انواع لوله های آب و فاظلاب دارد.

کاربرد فایبرگلاس در صنایع خودرو سازی در انواع قطعات بدنه و … شامل تزئینات خودروهای سنگین و سبک در زمینه انواع بادشکن ، سپر ، و زیر سپر و پادری می باشد.

ساخت انواع مخازن آب و اسید در انواع اشکال و مدل های گوناگون و حوضچه های انواع اسیدهای شوینده و جلا دهنده با استفاده از فایبرگلاس بی بدیل است.

Untitled

 

مخازن آب آشامیدنی فایبرگلاسی امتیازاتی دارند که مخازن آهنی و پلاستیکی ندارند.از جمله رنگ ، ضد جلبک بودن ، بدون تغییر دادن مزه و بوی ب و همچنین هیچ موادی از آن در آب داخل حل نمی شود و کاملا بهداشتی و تمیز می باشد.

از فایبرگلاس در ساختمان سازی برای نمای ساختمان و دیوار پوش ها در انواع مختلف و اشکال و ابعاد متفاوت استفاده می شود.

لوزم شهربازی از جمله انواع سرسره ساده و ترکیبی صندلی های تاب زنجیری انواع اسب ، فیل ، شیر و کلیه حیوانات در سایزهای مختلف ، کلبه ها و آلاچیق های پارک ها ، ویلا ، باغ ها  و شهربازی ها  از سازه های فایبرگلاسی اند.

سرسرهای آبی و تونل های آبی استخرهای خانگی انواع سنا و وان حمام در مدل دلخواه از مصنوعات فایبرگلاسی هستند.

Untitled

باغچه های آپارتمانی و باغچه های حیاط آپارتمان ها نیز به دلیل سبکی بهداشتی بودن تنوع رنگ و مدل جایگزین باغچه های سنتی شده است.

Untitled

 

انوع سفره های هفت سین در طرح ها و مدل های جدید هر ساله فضای میدان ها ی شهرهای مار را زینت می دهند از جمله سازه های فایبرگلاسی اند.

بازسازی انواع قطعات خودرو ها و دستگاه های صنعتی خارجی که هزینه های سنگینی در بر دارد با فایبرگلاس میسر اند.

ساخت انواع مانکن ، مجسمه ، علامت شرکت ها و وسایل تزئینی میدان ها در ابعاد بزرگ و کوچک انواع آب نماها ، آلاچیق ها سر در حیاط ، قایق های یک نفره و بزرگ ، قایق های پدالی مدل قو، پوشش های سردخانه ها ، یخچال های لنچ و کشتی ، یخچال های ماشین های حمل مواد سردخانه ای ، پوشش های طرح سفال پشت بام ها خانه و آلاچیق ، انواع آکواریوم ، ورق های نورگیر و گلخانه ، انواع کانکس و کیوسک و فروشگاه های کرکره ای در ابعاد و رنگ های متفاوت جهت سقف سوله و پارکینگ خودروها ، قالب های بتن ریزی ، سقف های کاذب و نورمخفی  ، انواع سطل زباله ، درب و پنجره و هزاران محصول و کاربرد دیگر از جمله سازه های فایبرگلاسی هستند.

 

منابع:

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D8%A7%DB%8C%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D9%84%D8%A7%D8%B3

http://www.asemooni.com/industry/installation-manufacturing/what-is-fiberglass

http://neginsepahan.ir/%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DA%86%D9%87-%D9%81%D8%A7%DB%8C%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D9%84%D8%A7%D8%B3.html

http://www.faibernemooneh.epage.ir/fa/module.product_Lang.fa_Page._TypeId.1_ProductId.1_Action.ProductBodyView.html

 

 

درخواست انجام پروژه آنالیز تصویر

همچنین ببینید

تشکیل فریت فوق ظریف (UFF) درفولاد فریتی – پرلیتی با کارسرد و آنیل

با توجه به استفاده گسترده فولادهای فریتی – پرلیتی درکاربردهای صنعتی بهینه سازی خواص آنها …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.