چهارشنبه , ۳ بهمن ۱۳۹۷
20 درصد تخفیف نرم افزار آنالیز تصویر MIP
ساندویج پنل

ساندویچ پنل هانی کام

ساندویچ پنل هانی کام

ارسالی از : سید مجید سید

کامپوزیت ها(composites):

بسیاری از فن آوریهای نوین به موادی نیاز دارند که ترکیبی غیر معمولی از خواص  آلیاژهای فلزی ، سرامیکی و پلیمرهای معمولی  باشد. به عنوان نمونه مواد مورد نیاز درسفینه های فضائی ، زیر دریائی ها و کاربردهای حمل و نقل از این قبیل است که باید در عین چگالی کم ، استحکام سفتی و مقاومت به سایش و ضربه نیز وجود داشته باشد.معمولا مواد مستحکم نسبتا چگال هستند واستحکام ضربه کمی دارند . کامپوزیت عبارت است از هر ماده چند فازی که سهم کافی از خواص هریک از فازها در آن وجود دارد وبنابراین ترکیب مناسبی از خواص بدست می آید.برخی انواع کامپوزیت مانندآلیاژ های فلزی چند فازی ، سرامیکها وپلیمرها می باشد.بعنوان مثال ریزساختار فولاد های پرلیتی متشکل از لایه های فریت و سمنتیت است . فاز فریت نرم و انعطاف پذیر است در حالی که سمنتیت بسیار ترد و سخت است. ترکیب مطلوب استحکام و انعطاف پذیر ی بالا در پرلیت ناشی ازوجود دو فاز مختلف فریت وسمنتیت است.کامپوزیت هایی درطبیعت نیز یافت می شود، یک تکه چوب کامپوزیتی از الیاف بلند سلولز (حالتی بسیار پیچیده از نشاسته)که با مواد بسیار ضعیف تری که لیگنین(lignin) نامیده می شود به هم اتصال پیدا نمودند.سلولز همچنینی در پنبه (linen) و کتان (cotton) نیز وجود دارد،اما قدرت لیگنین است که باعث شده یک تکه چوب از یک تکه پنبه محکم تر باشد.استخوان نیز یک کامپوزیت مستحکم و ترد است.
کاپوزینت یک ماده چند فازی است که بصورت مصنوعی ساخته می شود فازها باید از لحاظ شیمیائی متفاوت باشد و با فصل مشترکهایی مچزا شوند. مطابق این تعریف ، اغلب آلیاژهای فلزی و بسیاری از سرامیکها کامپوزیت نیستند زیرا فارهای چند گانه آنها درنتیجه یک پدیده طبیعی تشکیل شده است .بسیاری از کامپوزیت ها تنها از دو فاز تشکیل شده اند:

فاز زمینه که پیوسته است وفاز دیگر که غالبا فاز پراکنده است گفته می شود در بر گرفته است . خواص کامپوزیت به خواص فازهای تشکیل دهنده آن ، مقادیر آنها و هندسه فاز پراکنده شده وا بسته است . منظور از هندسه فاز پراکنده شده ، شکل و اندازه ذرات ، نحوه توزیع و جهت آنهاست .

در جوامع پیشرفته نیاز به مواد کامپوزیتی دیده می شود.فایبر گلاس که در اواخر دهه ی ۱۹۴۰ تولید شد اولین کامپوزیت مدرن است و هم اکنون نیز متداولترین کامپوزیت مصرفی در کشورهای مختلف جهان است.امروزه فایبر گلاس تقریبا ۶۵ درصد از کامپوزیتهای مصرفی در کشورهای مختلف جهان را تشکیل می دهد.

این کامپوزیتها در صنایع مختلف کاربرد مناسبی دارد مانند ساختمان سازی،نظامی،هواپیما،بدنه خودروها و غیره مصرف دارد.

انسان ها از مواد کامپوزیتی به مدت هزاران سال استفاده می کردند.مثلا آجرهای گلی که یک بیسکویت (تکه) از گل خشک شده است به آسانی با یک خم کردن می شکند،که علت آن ایجاد یک نیروی کششی در یک سمت آن است،اما همین آجر یک دیوار خوب را می سازد و علت این امر این است که کلیه ی نیروهای وارده بر آجر از نوع فشاری است به عبارت دیگر یک تکه حصیر،مقاومت کششی خوبی دارد.اما اگر آنرا مچاله کنید (یعنی آن را فشار دهیم)به آسانی دفورمه می شود.اما اگر یک تکه از حصیر را در یک آجر گلی تعبیه کنید و اجازه دهید قطعه خشک شود  .نتیجه ی کار آجری است که هم در برابر کشش و هم دربرابرگسیختگی مقاومت می کند  .و یک ماده ی ساختمانی مناسب است

.اگربخواهیم فنی تر نگاه کنیم ، این آجر دارای حصیر هم مقاومت کششی (tenside shrongh)هم مقاومت فشاری (compressive strengh)خوبی دارد .

 

کامپوزیت معروف دیگر بتون است که از مصالح سنگی (سنگ و ماسه های ریز و درشت) تشکیل شده که به وسیله ی سیمان به هم دیگر متصل شده اند .بتون مقاومت خوبی در برابر فشار دارد  و این ماده را می توان به وسیله ی افزودن میله های فلزی (metallic rods)، سیم ها (wires)،توری (mesh)یا کابل ها (cables) کامپوزیت کرد تا در برابر کشیدگی نیزبتواند رفتار خوبی داشته باشد .( بنابرای بتون تقویت شده حاصل می شود.)

 

ساختن یک کامپوزیت (making a composite):
بیشتر کامپوزیت ها فقط از دو نوع ماده ساخته شده اند .یک ماده [ ماتریکس (martix)یا اتصال دهنده ]دراطراف قرار گرفته و موجب اتصال کلوخه ها ، الیاف یا خرده های ماده ی سخت تر [تقویت کننده (reinforcement)می گردد .] درمورد آجرهای گلی این دو وظیفه به وسیله ی حصیر و گل انجام می شود ، در بتون به وسیله ی سیمان و کلوخه های ماسه ای و دریک تکه چوب به وسیله ی سلولز و لیگنین انجام می شود .درفایبرگلاس ، تقویت کننده الیاف نازکی از شیشه است که عموماً مانند پارچه بافته می شود .و زمینه ( matrix)ازماده ی پلاستیکی تشکیل شده است .
الیاف رشته ای و نازک شیشه در فایبرگلاس در برابر کشش مقاومت بسیار بیشتری نسبت به فشار ازخود نشان می دهند .اما این الیاف بسیار شکننده اند و اگر به تندی خم شوند از هم گسیخته می شوند .ماتریکس نه تنها الیاف را در کنار هم نگه می دارد .بلکه می تواند با توزیع تنش ها در کل ماده از کامپوزیت محافظت کند .
ماتریکس (زمینه )به حدی نرم است که می توان با ابزار آلات آن را شکل دهی کرد .یا با حلال های مناسب آن را نرم کنیم و در صورت نیازآن را ترمیم کنیم .هرتغییرشکل یک صفحه ی فایبرگلاس ، نیاز به کشیده شدن مقداری از الیاف شیشه را دارد .
و این الیاف در برابر آن مقاومت می کنند ، بنابراین حتی یک صفحه ی نازک از فایبرگلاس بسیار محکم است .رنگ این ماده همچنین می تواند بسیار روشن باشد ، که خود یک مزیت دربسیاری از کاربردهاست .
در دهه های اخیر ،بسیاری از کامپوزیت های جدید تولید شده است ، که بعضی از آنها خواص با ارزشی دارند .با دقت در انتخاب تقویت کننده ، زمینه پروسه ی ترکیب این دو ماده درهم ، یک مهندس می تواند خواص مختلف را ترکیب و به خاصیت های مد نظرش برسد .آنها می توانند ، برای مثال یک صفحه ی کامپوزیتی بسیارمحکم در یک جهت بسازند (به وسیله ی موازی کردن الیاف در یک جهت خاص که البته استحکام در جهت دیگر قطعه ممکن است بسیار کمتر از جهت هدایت شده ی ما باشد )که البته ایجاد استحکام در یک جهت از کارهایی است که مد نظر ماست و در بعضی از کاربردها به درد ما می خورد .آنها همچنین می توانند خواصی چون مقاومت در برابر گرما ، عوامل شیمیایی و هوازدگی را به وسیله ی انتخاب زمینه ی مناسب در کامپوزیت ایجاد کنند .

 

پانلهای ساندویچی:

پانل‌های ساندویچی اصطلاحاً به آن دسته از ساختارهایی اطلاق می‌شود که از یک هسته مرکزی ضعیف و لایه‌های خارجی قوی تشکیل شده باشد. معمولاً در ساخت این قبیل پانل‌های ساندویچی از کامپوزیتهای الیاف شیشه (فایبرگلاس) و اخیراً از کامپوزیت‌های الیاف طبیعی کمک گرفته می‌شود.

۱)پانل های ساندویچی:

یک پانل ساندویچی در حقیقت از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

نخست هسته میانی که ضعیف و معمولاً حجیم است. دیگری پوسته‌های واقع در دو طرف هسته که قوی و معمولاً نازک هستند. معمولاً هسته ضعیف میانی از جنس فوم یا لانه زنبوری می‌باشد و پوسته‌های واقع در دو طرف هسته از کامپوزیت‌های الیاف شیشه یا الیاف طبیعی، ساخته می‌شوند. این ساختار به ظاهر ساده که به علت شباهت ظاهریش با ساندویچ به همین نام خوانده

می شود،مزیت ها و قابلیت های فوق العاده ای از خود نشان می دهد.

یک ساختار ساندویچی، مقاومت بسیار بالاتری نسبت به تک‌ تک اجزای خود دارد و از سبکی فوق العادهای نیز برخودار است. همچنین هزینه نسبتاً پایینی داشته و به سرعت و سهولت می‌‌تواند در ساخت‌وساز مورد استفاده قرار گیرد.

گرچه این پانل‌ها در گذشته از طریق لایه‌چینی دستی و روش قالب باز تهیه می‌شدند، اما امروزه به مدد فرآیندهای ماشینی، سرعت و کیفیت تولید این محصولات تا حد فوق‌العاده‌ای افزایش یافته است. همین مسئله موجب کاهش هزینه و افزایش استقبال از این محصولات گردیده است.

موارد استفاده زیادی از پانل‌های ساندویچی را در صنایع هوافضا، خودرو، کشتی‌سازی ،ساختمان سازی و غیره می‌‌توان مشاهده نمود.

۲)مزیتهای پانلهای ساندویچی:

آنچه پانلهای ساندویچی را به عنوان گزینه های مناسب در جهان مطرح ساخته است به شرح ذیل است:

الف)سبکی فوق العاده: به علت استفاده از مواد سبک در هسته این پانل‌ها، وزن پانل به شدت کاهش می‌یابد.

ب)مقاومت بالا: علی‌‌رغم سبکی فوق‌العاده پانل‌های ساندویچی، این محصولات مقاومت فوق‌العاده‌ای در برابر انواع بارهای فشاری و ضربه‌ای دارند. این پانل‌ها نیروی وارده را به خوبی جذب کرده و مقاومت بالاتری از خود نشان می‌‌دهند.

ج)مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی:  پانل‌ها برابر رطوبت هوا و شرایط خورنده محیطی دچار آسیب‌های ناشی از خوردگی نمی‌شوند. این مسئله باعث حداقل شدن هزینه تعمیرونگهداری می‌گردد و از طول عمر چندین برابر در محیط‌های مرطوب برخوردارند

این کامپوزیت های ساندویچی ،استحکام بالا و سختی پیوندی مخصوصی را با وزن کم ایجاد می کنند .شبیه به هرچیزی که به هواپیما مربوط باشد . این پانل ها نیز گران قیمت هستند .
Untitled

نمونه ای از کامپزیت با ساختار لانه زنبوری

در بسیاری از کامپوزیت های پیشرفته (به عنوان مثال آنهای که در بال و پانل های بدنه ی هواپیما کاربرد دارند )ساختار ممکن است شامل یک پلاستیک به حالت لانه زنبوری باشد که درمیان دو پوسته ی کامپوزیتی تقویت شده با الیاف کربن پیچیده شده باشد .

*چرا از کامپوزیت ها استفاده می کنیم ؟ (so why use composites):
بزرگترین حسن مواد کامپوزیتی استحکام و سختی توأمان و سبکی آنهاست . با انتخاب مطلوب مواد تقویت کننده و زمینه ، تولیدات می توانند خواصی داشته باشند که نیازهای ما را برای یک ساختار خاص و برای یک هدف خاص برآورده کند .هوانوردی مدرن ،هردو بخش نظامی و غیرنظامی مثال اول ماست .این صنعت بدون کامپوزیت ها کارآمد نیست .
درحقیقت ، نیازها برای تولیدات صنعتی تمایل به موادی دارد که درعین سبکی ، محکم نیز باشند .این امر منجر به توسعه ی کامپوزیت ها گشته است . قطعات بال (wing)، دم (tail)، ملخ ها (propellers)و پره های چرخان (rotor blades)عمدتاً از کامپوزیت های پیشرفته ساخته می شوند .
بدنه های هواپیماهای کوچکتر از مواد کامپوزیتی تولید می شوند .که اکثر بخشهای آنها از بدنه گرفته تا بال ها و دم از جنس مواد کامپوزیتی است .
در مورد فکرکردن به هواپیماها، این با ارزش است که بدانیم کامپوزیت ها احتمال شکست کامل کمتری نسبت به فلزاتی مانند آلومینیوم (Al )در شرایط اعمال تنش دارند .
یک ترک ریز در داخل یک قطعه ی فلزی می تواند به سرعت گسترش یابد و نتایج مخرب زیادی ایجاد کند .(به خصوص در مورد هواپیما )ولی در کامپوزیت ها الیاف مانند یک سد در برابر گسترش ترک مقاومت نموده و تنش را بر روی محیط اطراف توزیع می کنند .
کامپوزیت های اصلاح شده همچنین در برابر گرما و خوردگی مقاومت می کنند .این مزیت باعث می شود که از کامپوزیت ها در محصولاتی که با محیط های خطرناک مانند قایق ها ، ابزارآلات در تماس با مواد شیمایی (chemical-handling a quipment)و فضاپیما استفاده گردد .به طورعمومی ، کامپوزیت ها موادی مقاوم هستند .مزیت دیگر آنها این است که تولیداتی با انعطاف پذیری تولید می کنند . کامپوزیت ها می توانند به شکل دهی پیچیده قالب گیری شوند .
چیزخوبی که درهنگامی که می خواهیم چیزی مانند یک تخته ی موج سواری یا بدنه ی قایق را بسازیم به ما کمک کند .
عیب کامپوزیت ها معمولاً قیمت بالای آنهاست .اگرچه پروسه ی تولید اغلب کم خرج است .ولی مواد اولیه ی کامپوزیت ها گران قیمت است . کامپوزیت ها هرگز به طورکامل جانشین مواد سنتی مانند فولاد نمی شوند اما در بسیاری از موارد کامپوزیت ها همان چیزی هستند که ما می خواهیم .

ساختن یک کامپوزیت (making a composite):

بیشتر کامپوزیت ها فقط از دو نوع ماده ساخته شده اند .یک ماده [ ماتریکس (martix)یا اتصال دهنده ]دراطراف قرار گرفته و موجب اتصال کلوخه ها ، الیاف یا خرده های ماده ی سخت تر [تقویت کننده (reinforcement)می گردد .]

درمورد آجرهای گلی این دو وظیفه به وسیله ی حصیر و گل انجام می شود ، در بتون به وسیله ی سیمان و کلوخه های ماسه ای و دریک تکه چوب به وسیله ی سلولز و لیگنین انجام می شود .درفایبرگلاس ، تقویت کننده الیاف نازکی از شیشه است که عموماً مانند پارچه بافته می شود .و زمینه ( matrix)ازماده ی پلاستیکی تشکیل شده است.

الیاف رشته ای و نازک شیشه در فایبرگلاس در برابر کشش مقاومت بسیار بیشتری نسبت به فشار ازخود نشان می دهند .اما این الیاف بسیار شکننده اند و اگر به تندی خم شوند از هم گسیخته می شوند .ماتریکس نه تنها الیاف را در کنار هم نگه می دارد .بلکه می تواند با توزیع تنش ها در کل ماده از کامپوزیت محافظت کند .

ماتریکس (زمینه )به حدی نرم است که می توان با ابزار آلات آن را شکل دهی کرد .یا با حلال های مناسب آن را نرم کنیم و در صورت نیازآن را ترمیم کنیم .هرتغییرشکل یک صفحه ی فایبرگلاس ، نیاز به کشیده شدن مقداری از الیاف شیشه را دارد .
و این الیاف در برابر آن مقاومت می کنند ، بنابراین حتی یک صفحه ی نازک از فایبرگلاس بسیار محکم است .رنگ این ماده همچنین می تواند بسیار روشن باشد ، که خود یک مزیت دربسیاری از کاربردهاست .
در دهه های اخیر ،بسیاری از کامپوزیت های جدید تولید شده است ، که بعضی از آنها خواص با ارزشی دارند .با دقت در انتخاب تقویت کننده ، زمینه پروسه ی ترکیب این دو ماده درهم ، یک مهندس می تواند خواص مختلف را ترکیب و به خاصیت های مد نظرش برسد .آنها می توانند ، برای مثال یک صفحه ی کامپوزیتی بسیارمحکم در یک جهت بسازند .

وسیله ی موازی کردن الیاف در یک جهت خاص که البته استحکام در جهت دیگر قطعه ممکن است بسیار کمتر از جهت هدایت شده ی ما باشد )که البته ایجاد استحکام در یک جهت از کارهایی است که مد نظر ماست و در بعضی از کاربردها به درد ما می خورد .آنها همچنین می توانند خواصی چون مقاومت در برابر گرما ، عوامل شیمیایی و هوازدگی را به وسیله ی انتخاب زمینه ی مناسب در کامپوزیت ایجاد کنند .

 

مواد انتخابی برای زمینه(choosing materials for matrix):

برای زمینه ، در تولید بسیاری از کامپوزیت های پیشرفته از پلاستیک های ترموست و ترموپلاست که زرین نیز نامیده می شوند استفاده می شود . پلاستیک ها، پلیمرهایی هستند .که تقویت کننده ها را به هم چسبانده و کمک می کند تا خواص محصول نهایی ایجاد شود.

پلاستیک ها  گرما نرم همانگونه که از اسمشان پیداست در دماهای پایین سخت اما هنگامی که به آنها گرم بدهیم نرم می شوند.اگر چه این مواد عموما کمتر از پلاستیک های ترموست استفاده می شوند.ولی مزایای چون چقرمگی شکست بالاتر ،دوام  طولانی تر، قابلیت بازیافت و محیط کاری ایمن تر و تمیزتر (زیرا از حلال های آلی که برای پروسه ی سخت کردن است استفاده نمی شود )را داراست.

سرامیک ها ، کربن و فلزات به عنوان زمینه برای برخی از اهداف خیلی خاص استفاده می گردد .برای مثال :سرامیک هنگامی استفاده می شود که مواد با دماهای بالا سر و کار     دارند.

 

مواد انتخابی برای تقویت کننده:

اگر چه الیاف شیشه از متداولترین تقویت کننده به حساب می آید ولی بسیاری از کامپوزیت های پیشرفته در حال حاضر از الیاف نازک کربن خالص تولید می شود.

الیاف کربن از الیاف شیشه محکم ترند ،اما تولید آنها گران تر است.الیاف کربن سبک اند در عین اینکه محکم نیز هستند.

این الیاف در ساختار سفینه های فضایی و در تولیدات ورزشی استفاده و با سرعت روز افزون به جای فلز برای ترمیم و جانشین استخوانهای آسیب دیده مورد استفاده قرار می گیرد.

 

هانی کام پنل چیست:

تاریخچه:

از دوران باستان انسان از شکل شش ضلعی لانه زنبور عسل تعجب نموده و آنرا مورد تحسین قرار داده است.

اولین انسانی که موفق به ساخت لانه زنبوری شده است توسط  Deadalus بوده که از ریخته گری طلا با موم تولید شده است.در زمان یونان اقلیدس از شکل شش گوشه برای کار آمد نودن فضا و مصالح ساختمانی استفاده می شده است.مسخرگی داخلی و اتاق های مخفی در گنبد پانتئون در رم نمونه اولیه از یک ساختار لانه زنبوری است.

گالیله در مورد مقاومت جامدات تو خالی صحبت می نموده است و به این نکته پی برده است که این ساختار دارای استحکام زیادی بدون اضافه کردن وزن دارد.به عنوان مثال در استخوانهای پرندگان و در ساقه های بسیاری است که نسبت به خم شدن و شکستن بسیار مقاوم می باشد.

رابرت هوک در سال ۱۶۶۵ کشف نمود که ساختار سلولی چوب پنبه طبیعی به شانه زنبور عسل شبیه  است.ساختار لانه زنبوری ممکن است توسط چینی ها ۲۰۰۰سال پیش برای ساخت زیور آلات استفاده شده باشد اما هیچ مرجعی بلرای این فرضیه پیدا نشده است.

هوگو یونکرز برای اولین بار ایده استفاده از لانه زنبوری برای هواپیما را مطرح نمود. او به تفصیل امتیازات مثبت استفاده از ساختار لانه زنبوری به جای پوشش پارچه ای هواپیما را بازگو نمود و گفت که این نوع ساختار برای فشرده سازی در فواصل نزدیک با تنظیم یک سری سلول مربع،مستطیل یا شش ضلعی بدست اورد.

خلاصه ای از تحولات مهم  تاریخ تکنولوژی لانه زنبوری در زیر آورده شده است:

   ۶۰ سال قبل از میلاد Diodorus Siculus گزارش داد که  لانه زنبوری طلایی ساخته شده توسط Daedalus از طریق موم ریخته گری

۳۶ سال قبل از میلاد مارکوس Varro گزارش داد  بیشترین استفاده موثر از فضا و مصالح ساختمانی با شکل شش ضلعی است.
۱۲۶ پانتئون در رم با استفاده از یک ساختار صندوق، پانل غرق شده و به شکل یک ساختار مربع، برای بازسازی  گنبد استفاده نمود..
۱۶۳۸ گالیلئو گالیله درباره  مواد جامد توخالی و افزایش  مقاومت در برابر وزن بدون اضافه کردن ساختار  بحث می کند.
۱۶۶۵ رابرت هوک در می یابد که ساختار سلولی از چوب پنبه طبیعی شبیه به شانه زنبور عسل شش ضلعی است.

۱۸۷۷ FH Küstermann اختراع یک فرایند قالب ریزی و سازه های لانه زنبوری با استفاده از مخلوط کاغذ چسب .
۱۸۹۰ جولیوس Steigel اختراع فرآیند تولید لانه زنبوری از ورق فلز راه راه.
۱۹۰۱ هانس Heilbrun اختراع پزشکی مقاله شش ضلعی و فرایند تولید
۱۹۱۴ R. Höfler و S.  ثبت اولین استفاده از ساختار لانه زنبوری برای برنامه های کاربردی
۱۹۱۵ اختراع ثبت شده هوگو یونکرز اولین هسته لانه زنبوری برای نرم افزار هواپیما.
۱۹۳۱ جورج تامسون پیشنهاد به استفاده از کاغذ های دکوراتیو پزشکی صرف شده برای پانل های گچی سبک وزن است.
۱۹۳۴ اختراع ثبت شده ادوارد G. باد فولاد ساندویچ پانل لانه زنبوری از ورق فلز راه راه جوش داده شده.
۱۹۳۷ اختراع ثبت شده کلود Dornier یک ساندویچ پانل لانه زنبوری با پوست در حالت پلاستیکی به دیواره های سلول هسته فشرده شده است.

۱۹۳۸ اختراع ثبت شده نورمن د Bruyne اتصال چسب ساختاری سازه ساندویچ لانه زنبوری.
۱۹۴۱ جان D. لینکلن پیشنهاد استفاده گسترده پزشکی مقاله برای radomes هواپیما
۱۹۴۸ راجر استیل اعمال فرایند گسترش تولید با استفاده از ورق های کامپوزیت تقویت شده با الیاف.
۱۹۶۹ بوئینگ ۷۴۷ با استفاده از  گسترده مقاوم در برابر آتش  کائوچو و مواد مرکب با استفاده از نومکس
۱۹۸۰s پزشکی ترموپلاستیک تولید شده توسط فرآیندهای اکستروژن معرفی می شوند.

 
هسته لانه زنبوری امروز از طریق فرآیند توسعه و روند راه راه شده از مواد کامپوزیت مانند تقویت شده با شیشه های پلاستیکی (همچنین به عنوان شناخته شده پشم شیشه) تولید شده، فیبر کربن تقویت شده پلاستیکی، کاغذ نومکس aramide تقویت پلاستیک، و یا از یک فلز (معمولا آلومینیوم).

هانی کام، سازه ای است که بعلت ساختار خاص شش گوشه و وزن کم، توانایی تحمل نیروهای عمودی وارده بر واحد سطح خود را دارد و می تواند در صنایع مختلفی به کار رود.

هانی کام قابلیت تولید در Cell Size ها و ارتفاع های مختلف را دارد و از جهت ویژگی های مکانیکی منحصر به فرد شده، بطوریکه مقطع cm 4 از این سازه (جنس کاغذی) Kg370 نیرو را به راحتی تحمل می کند.

Honey Comb”” را می توان از مواد مختلفی مانند کاغذ، آلومینیوم ، نومکس و پلاستیک تهیه کرد.

هانی کام بیشتر در سازه هایی مورد استفاده قرار می گیرند که قدرت زیاد و وزن کمی داشته باشد.

این سازه در صنایع هوایی، صنایع دریایی، ساختمان، صنایع ریلی مورد استفاده قرار می گیرد.

در صنعت هوا و فضا استفاده از هانی کام، می تواند در پنل های داخلی، ساخت بخش های مختلف بال، شبیه ساز های پرواز و سقف و کف پرنده ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ویژگیهای هانیکام و هانیکام پنل

  • شکل پذیری و قابلیت خم شدن هانیکام تا ۹۰ درجه
  • نسبت استحکام به وزن بالا
  • مقاومت به خوردگی بالا
  • جاذب انرژی بالا
  • پوشش دهنده فرکانسهای مخابراتی
  • سازگار با محیط زیست

انواع هانیکام پنل عبارتند از:

۱-تمام آلومینیومی

ساندویج پنل

۲-هسته آلومینیومی با صفحات فایبر گلاس

ساندویج پنل

۳-هسته نومکس با صفحات فایبر گلاس

ساندویج پنل

 

۴-هسته آلومینیومی با صفحات سنگی

ساندویج پنل

۵-هسته مقوایی یا آلومینیومی با صفحات چوبی

ساندویج پنل

درخواست انجام پروژه آنالیز تصویر

همچنین ببینید

فیبر کربن

تولید فیبر کربن

تولید فیبر کربن ارسالی از : مسعود امجدی نعمان ، سهراب پناهنده ، محمد پهلوان الیاف …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.