چهارشنبه , ۳ بهمن ۱۳۹۷
20 درصد تخفیف نرم افزار آنالیز تصویر MIP
جوشکاری تیگ

جوشکاری تیگ

جوشکاری تیگ(TIG)

ارسالی از : مصطفی عیدی

جوشکاری تیگ

مقدمه :

جوش کاری تیگ که با همین نام اختصاری TIG مورد استفاده قرار می گیرد در ایران و در بین استادکاران به جوشکاری آرگون یا جوش کد معروف است و این بدان دلیل است که در این روش از گاز خنثی آرگون برای پوشش دادن به منطقه جوش و حفاظت چله جوش از تماس مسقیم با هوا استفاده می شود در واقع گاز آرگون باعث ایزوله شدن محیط جوش از اتمسفر می گردد و بدین ترتیب امکان ایجاد حفره های ریز در جوش از بین می رود و جوشی با کیفیت خیلی بالا پدید می آید.

جوشکاری آرگون در صنعت و خصوصا صنایع پتروشیمی کاربردهای فراوانی دارد در زیر معرفی کوتاهی از این جوش صورت گرفته است :
جوشکاری با قوس تنگستن این روش جوشکاری را به اختصار تیگ هم می گویند که مختصر شده :
جوشکاری تنگستن با استفاده از گاز خنثی tungsten inert gas (TIG) welding است .. چون در این روش جوشکاری از گاز خنثی آرگون برای ایجاد پوشش در اطراف جوش استفاده می شود تا امکان بروز حفره در داخل جوش = PROSITY می شود . در این روش جوشکاری همانگونه که گفته شد ناحیه جوشکاری با استفاده از پوششی از گاز ( که معمولا یکی از گاز خنثی مثل آرگون است ) ازمواد آلاینده موجود در اتمسفر حفظ می شود در این روش از تغذیه با میله ای جوشکاری توسط دستگاه استفاده می شود . منبع تغذیه جوشکاری با جریان ثابت از طریق یک ستون به دو سر قوس اعمال می شود . و گازهای بشدت یونیزه شده و بخارات فلز به حالت پلاسما در می آیند .GTAW اغلب برای استفاده در جوشکاری قطعات فولادی و فلزات سبک مانند آلومینیم منیزیم و آلیاژهای مس مورد استفاده قرار می گیرد. در این فرآیند به اپراتور جوشکاری این امکان داده می شود که در مقایسه با سایر روشهای جوشکاری مانند جوشکاری قوس الکتریکی کنترل بهتری روی جوش وجود داشته باشد . و این امکان فراهم می شود که جوش قوی تری و با کیفیت بالاتری را بوجود آورد .

جوشکاری تیگ

– جوشکاری TIG= Tungsten Inert Gas یعنی جوشی که از گاز خنثی و بی اثر آرگون برای پوشش دادن به حوضچه مذاب در حال جوشکاری استفاده می شود در واقع گاز آرگون مانع از ورود هوا به داخل جوش و ایجاد porosity – حفره و کرم خوردگی درون جوش می شود
G.T.A.W ( Gas Tungsten Arc Welding )
WIG = همان نام آلمانی این نوع جوش است چون در آلمان بجای تنگستن از کلمه ولفرام Wolfram استفاده میشود و لذا جوش را WIG = Wolfram inert gas می نامند
و در بیرون هم از آن به عنوان جوش آلومینیم نام برده می شود .
البته برخی براندها (نامهای تجارتی ) هم مانند : هلی آرک یا هلی ولد نیز که دستگاههای تیگ و میگ را می سازند نیز برای این جوش بکارمی رود
علت استفاده از هلیم این است که هلیم باعث افزایش توان قوس می شود و به همین دلیل سرعت جوشکاری را میتوان بالا برد و همینطور باعث خروج بهتر گازها از محدوده جوش میشود.
در جوش آرگون یا تیگ (TIG) برای ایجاد قوس جوشکاری از الکترود تنگستن استفاده می شود که این الکترود برخلاف دیگر فرایندهای جوشکاری حین عملیات جوشکاری مصرف نمی شود.
حین جوشکاری گاز خنثی هوا را از ناحیه جوشکاری بیرون رانده و از اکسیده شدن الکترود جلوگیری می کند.در جوشکاری تیگ الکترود فقط برای ایجاد قوس بکار برده می شود و خود الکترود در جوش مصرف نمی شود در حالیکه در جوش قوس فلزی الکترود در جوش مصرف می شود. در این نوع جوشکاری از سیم جوش(Filler metal)بعنوان فلز پرکننده استفاده می شود.و سیم جوش شبیه جوشکاری با اشعه اکسی استیلن(MIG/MAG)در جوش تغذیه می شود.
در این روش جوشکاری یک قطب جریان ، به قطعه کار وصل گردیده و قطب دیگر جریان به یک الکترود مصرف نشدنی که همان تنگستن است ، متصل میباشد . تنگستن یا ولفرام یک فلز سخت با دمای ذوب حدود ۳۸۰۰ درجه سانتیگراد میباشد . لذا الکترود تنگستن بسیار دیر ذوب میگردد .
قوس الکتریکی مابین الکترود تنگستن و قطعه کار برقرار میشود و فضای قوس و الکترود سرخ شده و حوضچه مذاب فلز پایه ، بوسیله Inert Gas یا گاز خنثی در مقابل عوامل اتمسفریک خصوصا ترکیب با اکسیژن محافظت میشوند . چرا که گاز خنثی با هیچیک از عناصر میله ترکیبی ندارد و به محض جاری شدن ، اکسیژن و هوای موجود در منطقه جوش را به کنار می راند . چون این گاز از اطراف الکترود تنگستن و از داخل تورچ عبور میکند ، تا حدی نیز در خنک کردن تنگستن و تورچ۱ موثر است .

۱ تورچ جوشکاری الکترود را نگهداشته و جریان الکتریکی را به سمت قوس هدایت می کند و گاز لازم برای محافظت قوس و مذاب را به محل جوش انتقال می دهد.

گاز خنثی اکثرا آرگون است ولی گازهای هلیوم و نیتروژن نیز در بعضی موارد بسته به نوع کار مورد مصرف قرار میگیرند . در صورت نیاز به فلز پرکننده و یا Filer metal میتوان سیم یاWire Soildفلزی را توسط دست و یا ماشین به حوضچه مذاب هدایت کرد بدون اینکه جریان برق از سیم عبور کند . در صورتیکهSolid Wire در طولهای کوتاه و مستقیم ، مثلا یک متری بریده شود به آن Filer Rod گفته میشودکه معمولا در جوشکاریهای Manualیا دستی با سیستم TIG یا اکسی استیلن استفاده گردیده و یا بعنوان مغزی کاربرد دارد .
کاربردها
فلزات رنگین از قبیل آلومینیوم…نیکل…مس و برنج(مس و روی) است -جوشکاری پاس ریشه در لوله ها و مخاز -ورقهای نازک(زیر۱mm) -در جوشکاری های حساس مورد استفاده در قطعات هواپیما و توربین گاز و بخار و ماشینهای دوار ازکه منطقه جوش تحت شرایط دشوار قرار می گیرد این روش کاربرد زیادی دارد یکی از این کابردهای خاص بر روی لوله های فولادی دیگهای بخار یا بر روی قطعات آلومینیمی در واحد تفکیک نیتروژن از اتمسفر و تولید نیتروژن است
روش TIG :
در این روش گرمای موردنیاز جهت تولید مذاب در منطقه جوش بوسیله الکترود مصرف نشدنی از جنس تنگستن ایجاد شده و یک گاز خنثی که معمولاً آرگـون یا هلیـوم می‌باشد جهت حفاظت منطقه مذاب در محل دمیده می‌شود. همچنین فلز پرکننده موردنیاز در منطقه جوش همزمان با ایجاد قوس الکتریکی بایستی به این منطقه وارد گردد تا قطعات موردنظر به یکدیگر متصل گردنداین روش جوشکاری به شکل دستی ، ماشینی و یا اتوماتیک قابل اجرا است .
نمونه جوشکاری بروش TIG
در این فرایند عمل جوشکاری توسط حرارت ناشی از قوس الکتریکی ما بین یک الکترود مصرف نشدنی از جنس تنگستن (یا آلیاژ آن) و قطعه کار صورت می‌پذیرد. الکترود، قوس الکتریکی و منطقه حوضچه مذاب توسط یک گاز محافظ (آرگون، هلیم، مخلوط هر دو گاز و یا مخلوط هر یک از دو گاز با گاز هیدروژن) در برابر اتمسفر محافظت می‌شود. استفاده از گازهای آرگون و هلیم به علت خاصیت خنثی بودن این گازها می‌باشد. گازهای خنثی با عناصر دیگر قابلیت واکنش ندارند پس به منظور حذف گازهای فعال مانند اکسیژن و نیتروژن از اطراف قوس و حوضچه مذاب، اکسیدها و نیتریدهای فلزی (Porosity)ایده‌آل می‌باشند بدین ترتیب می‌توان از شکل گرفتن تخلخلهای گازی جلوگیری نمود. تخلخلهای گازی، اکسیدها و نیتریدهای فلزی، عیوبی هستند که باعث کاهش خواص مکانیکی جوش از جمله مقامت به ضربه و استحکام کششی می‌شوند
قوس الکتریکی : قوس الکتریکی یک منبع حرارتی است که در اکثر فرایندهای جوشکاری از آن استفاده می‌شود. به دلیل اینکه تولید آن ساده و ارزان بوده و انرژی حرارتی آن نسبت به سایر منابع دیگر بالاتر است، کاربرد گسترده‌ای دارد.
قوس، تخلیه بار الکتریکی بین دو الکترود در توده‌ای از گاز یونیزه شده‌است . این توده گاز، هادی جریان الکتریسیته می‌باشد یعنی جریان الکتریکی بوسیله این گاز هادی شده، عبور می‌کتد و یک حوزه حرارتی را تشکیل می‌دهد. در جوشکاری با الکترودهای پوشش دار ایجاد توده گاز یا پلاسما ممکن است در اثر تجزیه عناصر موجود در پوشش الکترود باشد . در پوشش الکترودها عناصری وجود دارد از قبیل سدیم و پتاسیم که ولتاژ یونیزاسیون این عناصر پایین است به عبارت دیگر با انرژی کمتری یونیزه می‌شوند.هنگام تماس الکترود با قطعه کار یک اتصال کوتاه رخ داده و مقداری انرژی حرارتی تولید نی گردد بنابراین جزئی از سدیم یا پتاسیم موجود در پوشش الکترود یونیزه شده و با دور کردن الکترود از قطعه کار به ترتیب اولین، دومین، سومین، وn امین اتم سدیم یا پتاسیم یونیزه می‌شوند .
در این حالت مقدار بیشتری انرژی حرارتی تولید می‌گردد که می‌تواند گازهای موجود در اتمسفر مثل اکسیژن و ازت را نیز تجزیه کرده و بعد یونیزه کند . بدین ترتیب می‌توان گفت در یک لحظه معین، در این محیط کوچک، احتمال وجود هر چهار شکل ذره (مولکول، اتم، یون و الکترون ) وجود دارد که جهت حرکت الکترونها از قطب منفی به قطب مثبت و جهت حرکت یونها از قطب مثبت به قطب منفی است .
مولکولها و اتمها نیز جهت حرکت مشخصی ندارند ولی بدلیل اینکه در یک محیط پر انرژی قرار دارند، تحرک و شتاب زیادی دارند در نتیجه انرژی حرارتی تولید شده در قوس در اثر دو عامل است : اول اینکه الکترونها در هنگام حرکت، انرژی خود را به انرژی حرارتی تبدیل می‌کنند و دوم اینکه در اثر تصادم این ذرات با یکدیگر مقداری انرژی تولید می‌گردد و در نهایت در قوس الکتریکی در فشار یک اتمسفر درجه حرارتی حدود ۶۰۰۰ درجه سانتیگراد (در بخار آهن) تا ۲۰۰۰۰ درجه سانتیگراد (برای قوس تنگستن) ایجاد می‌شود

تجهیزات مورد نیاز در جوشکاری TIG
• منبع تغذیه(Power Source):
در فرایند جوشکاری TIG می‌توان از هر دو نوع مولد جریان برق : مستقیم (DC) و متناوب (AC) بهره جست. منابع قدرت عمدتاً ترانسفورماتور – یکسوساز و یا ژنراتور هستند .
• سیلندر گاز محافظ : کپسول فلزی حاوی گاز محافظ است . فشار گاز داخل کپسول در هنگام پر بودن حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ bar می‌باشد.

• رگولاتور ها(فلومتر و مانومتر):
برای کاستن از فشار خروجی گاز از کپسول و تنظیم شدت خروجی گاز محافظ از مشعل مورد استفاده قرار می‌گیرد.معمولاً میزان دب گاز مصرفی بستگی به نوع طرح اتصال ، زاوی مشعل ، نوع نازل وشمارهسرامیکی(nozzele) بوده وبین محدوده ۳ الی ۸ لیتر بر دقیقه می باشد.
• شیلنگ و بستهای گاز:
برای هدایت گاز محافظ از سیلندر به مشعل مورد استفاده قرار می‌گیرد.
• مشعل مخصوص جوشکاری (Torch):
مشعل جوشکاری در واقع جریان برق را که از رکتیفایر بوسیله کابل می‌آید را به الکترود تنگستن و گاز محافظ را به محدوده قوس و حوضچه مذاب هدایت می‌کند.مشعل ها عموماً بوسیله آب و یا بوسیله هوا خنک می‌شوند. مشعل هایی که کاربرد آنها در شدت جریانهای کم (زیر ۲۰۰ آمپر) و کوتاه مدت است، بوسیله هوا و جریان گاز محافظ خنک می‌شوند.ولی مشعل هایی که درجریانهای بالا و بلند مدت مورد استفاده قرار می‌گیرد، سیستم خنک کننده آنها گردش آب می‌باشد زیرا به علت گرمای بسیار زیاد که در جوشکاری با آمپراژ بالا پدید می‌آید، گاز محافظ به تنهایی قادر به خنک کردن مشعل نیست .
اجزا مشعل جوشکاری
• کابلهای اتصال
• الکترود تنگستن :: الکترودهای تنگستن که در فرایندTIG به کار می‌روند، در گروه الکترودهای ذوب نشدنی قرار دارند و طبق استاندارد AWS A۵٫۱۲، ترکیب شیمیایی آنها به صورت زیر است :
۱٫ EWP: الکترود تنگستن خالص
۲٫ EWTH : الکترود تنگستن – توریم (حاوی ۱ تا ۲ درصد اکسید توریم یا توریا )
۳٫ EWZR : الکترود تنگستن – زیر کونیم (حاوی ۰٫۱۵ تا ۰٫۴ درصد اکسید زیرکونیوم یا زیرکونیا)
۴٫ EWLA-۱: الکترود تنگستن – لانتانیوم (حاوی ۱ درصد اکسید لانتیوم یا لانتیا)
۵٫ EWCE-۲: الکترود تنگستن – سریم (حاوی ۲ درصد اکسید سریم یا سریا)
تنگستن (ولفرام) [W] :
در سال ۱۷۷۹ پیتر ولف با آزمایش روی یک ماده معدنی که امروزه آن را به عنوان ولفرامیت می‌شناسیم به این باور رسید که این ماده معدنی بایستی حاوی یک ماده جدید باشد، همچنین در سال ۱۷۸۱ اسکیلی یک اسید جدید که با حضور تنگستن ساخته می‌شود پیدا کرد لازم به ذکر است اولین بار کلمه تنگستن در سال ۱۷۵۸ درخصوص یک ماده معدنی که امروزه آن را با عنوان اسکیلیت می‌شناسیم بکار برده شده است، پس از آن اسکیلی و برمن به این نکته اشاره نمودند که با تجزیه این اسید امکان بدست آوردن یک فلز جدید دور از انتظار نخواهد بود که با ادامه این روند برادران دی الویر در سال ۱۷۸۳ اسید ولفرامیت را کشف کردند که همانند اسید کشف شده بوسیله اسکیلی بود و در آن سال آنها موفق به استحصال یک عنصر جدید با تجزیه این اسید بوسیله زغال چوب گردیدند اضافه می‌گردد عنصر تنگستن در مواد معدنی ولفرامیت، اسکیلیت و فروبریت موجود و قابل استحصال می باشد. لازم به ذکر است مهم‌ترین ذخایر شناسایی شده تنگستن دنیا در ایالات متحده آمریکا،کره جنوبی، بولیوی، روسیه، پرتغال و چین می باشد.

خواص تنگستن :تنگستن طبیعی دارای ۵ ایزوتوپ پایدار و ۲۱ ایزوتوپ ناپایدار می‌باشد که در مقیاس تجاری ب ا تجزیه اکسید تنگستن بوسیله هیدروژن یا کربن تولید می‌گردد. تنگستن خیلی خالص قابل برش بوسیله اره آهن بر و انجام هرگونه عملیات آهنگری، فشرده‌سازی، کشش و چکش‌کاری می‌باشد در صورتیکه تنگستن ناخالص، ‌ترد و شکننده است و کار روی آن به سختی امکان‌پذیر است.
تنگستن در میان فلزات موجود دارای نقطه ذوب بسیار بالایی است و در دمای بالای ۱۶۵۰ دارای بالاترین استحکام کششی است با توجه به اینکه اکسید کننده‌های این فلز در هوا وجود دارد، این فلز بایستی به منظور جلوگیری از اکسید شدن بخصوص در دماهای بالا مورد حفاظت قرار گیرد. مقاومت به خوردگی این فلز بسیار خوب می‌باشد و اثر اسیدهای معدنی روی آن بسیار ناچیز می‌باشد.
انبساط حرارتی این فلز تقریباً همانند شیشه‌های بروسیلیکات می‌باشد که قابلیت کاربرد آن را با این شیشه‌ها افزایش می‌دهد
انواع الکترودهای تنگستنی
الکترودهای تنگستن معمولاً در قطرهای ۰٫۲۵ تا ۶٫۳۵ میلیمتر و طول ۷۶ تا ۶۱۰ میلیمتر ساخته می‌شوند.الکترودهای تنگستن خالص نسبت به سایر الکترودها ارزانتر بوده، ظرفیت حمل الکتریسیته کمتری می‌دارند، عمر آنها کوتاهتر بوده و فقط قابل استفاده با جریان AC باشند.از این الکترودها در مواردی که حساسیت کار کمتر است استفاده می‌شود.اگر از الکترود تنگستن خالص در شدت جریانهای بالااستفاده شود امکان تحلیل رفتن تدریجی آن وجود دارد .
الکترودهای تنگستن توریم دار، ظرفیت حمل الکتریسیته بالاتری دارند و عمر آنها طولانی می‌باشد . شروع قوس با این الکترودها راحتتر بوده و ثبات قوس بیشتری ایجاد می‌کنند ( چون خروج الکترونهاراحتتر صورت می‌گیرد ). از این الکترودها غالباً در جریان DC استفاده می‌شود.
الکترودهای زیر کونیوم دار بهترین نوع الکترود برای جوشکاری آلومینیوم و منیزیم هستند.این الکترودها تقریباً مزایای هر دو الکترود قبلی را دارا هستند . زمانی که از این الکترودها در جریان AC استفاده می‌شود، پایداری قوس الکترودهای EWP در جریان AC، به همراه ظرفیت حمل جریان و شروع قوس خوب در الکترودهای EWTH مشترکاً فراهم می‌آید .
• الکترودهای تنگستن با رنگهای یک سر آنها طبق طبقه بندی زیر شناخته می‌شوند :
۱٫ سبز : تنگستن خالص …………………….AWS Classification: EWP
۲٫ نارنجی : تنگستن با ۲ درصد سریم………..AWS Classification: EWCE-۲
۳٫ سیاه : تنگستن با ۱ درصد لانتانیوم …….AWS Classification: EWLA-۱
۴٫ زرد : تنگستن با ۱ درصد توریم …………AWS Classification: EWTH-۱
۵٫ قرمز : تنگستن با ۲ درصد توریم ………..AWS Classification: EWTH-۲
۶٫ قهوه‌ای : تنگستن با ۱ درصد زیر کونیوم…AWS Classification: EWZR-۱
۷٫ خاکستری : غیر از عناصر بالا…………….. AWS Classification: EWG
در جوشکاری TIG انتخاب صحیح قطر الکترود، بستگی کامل به شدت جریان و نوع جریان(AC or DC) خواهد داشت.
• سیم جوش (Filer Metal):اکثر فلزات و آلیاژها را می‌توان با روش TIG جوشکاری نمود بنابراین
انتخاب سیم جوش یکی از عمده‌ترین مسائل می‌باشد .در زیر سیم جوشهای مختلف در فرایند TIG مطابق با استاندارد AWS طبقه بندی شده‌اند. برای هر گروه در AWS به طور کافی درباره طریقه کاربرد، ترکیب شیمیایی، نوع جریان و مقدار آن، قطر سیم جوش و غیره داده شده‌است . طول سیم جوشها معمولاً ۶۱ سانتی متر یا ۹۱ سانتی متر است و برای دستگاههای نیمه اتوماتیک و اتوماتیک به صورت کلافی موجود می‌باشد.
• طبقه بندی انواع سیم جوش مطابق استانداردAWS در فرایند TIG :
۱٫ سیم جوش و الکترود مس و آلیاژهای مس …………… AWS Specification Number: A۵٫۷
۲٫ برای فولادهای کرمی و کرم نیکلی مقاوم به خوردگی .. AWS Spesification Number: A۵٫۹
۳٫ سیم جوشهای مخصوص آلومینیوم و آلیاژ آلومینیوم……AWS Specification Number: A۵٫۱۰
۴٫ سیم جوشهایی که برای عملیات سطحی به کار می‌روند.. AWS Specification Number: A۵٫۱۳
۵٫ سیم جوشهای مخصوص نیکل و آلیاژهای نیکل………….AWS Specification Number: A۵٫۱۴
۶٫ سیم جوشهای مخصوص تیتانیوم و آلیاژهای تیتانیوم…..AWS Specification Number: A۵٫۱۶
۷٫ سیم جوش برای فولادهای کربنی ……………… AWS Specification Number: A۵٫۱۸
۸٫ سیم جوشهای مخصوص آلیاژهای منیزیم ………………AWS Specification Number: A۵٫۱۹
۹٫ سیم جوشهای مخصوص آلیاژهای زیرکونیم ……………AWS Specification Number: A۵٫۲۴
مزایای جوشکاری تیگ
۱٫ حاصل این فرایند، جوش با کیفیت بالا و بدون عیب می‌باشد.
۲٫ این فرایند بدون پاشش جرقه می‌باشد در صورتی که فرایندهای دیگر با پاشش جرقه همراه می‌باشند.
۳٫ در این فرایند قطعات را می‌توان با استفاده از سیم‌جوش و یا بدون آن جوشکاری نمود.
۴٫ این فرایند، کنترل عالی در نفوذ جوش پاس ریشه را امکان‌‌پذیر می‌سازد.
۵٫ جوشکاری ورق‌های نازک را می‌توان با سرعت بالا انجام داد.
۶٫ این فرایند اجازه کنترل دقیق بر روی شکل گرده جوش را می‌دهد.
۷٫ این فرایند می‌تواند برای جوشکاری اکثر فلزات و همچنین جوشکاری فلزات غیرمشابه استفاده شود.
۸٫ در این فرایند منبع گرما و افزودن فلز پرکننده بصورت مستقل کنترل می‌شود.
۹٫ این فرایند در همه حالات قابل استفاده می‌باشد.
۱۰٫ دود بسیار کمی از فرآیند ایجاد می‌شود.
عیوب متداول در جوشکاری TIG
• ناخالصی تنگستن (Tungestan Inclusion)
زمانی که از تکنیکهای نا مناسب جوشکاری استفاده شود احتمال حبس ذرات تنگستن در فلز جوش وجود دارد. علل اصلی بوجود آمدن این عیب عبارتند از:
۱٫ تماس نوک الکترود تنگستن با حوضچه مذاب.
۲٫ تماس سیم جوش با الکترود تنگستن داغ.
۳٫ عبور شدت جریان بیش از اندازه از الکترود تنگستن.
۴٫ آلوده شدن نوک الکترود از طریق جرقه‌های ساطع شده از حوضچه مذاب.
۵٫ زیاد بودن طول موثر الکترود (فاصله نوک الکترود تا کولت) که موجب داغ شدن بیش از حد الکترود می‌شود.
۶٫ ناکافی بودن دبی گاز محافظ یا وزش باد در محیط جوشکاری و در نتیجه اکسید شدن نوک الکترود .
۷٫ نامر غوب بودن الکترود تنگستن.
۸٫ استفاده از گاز محافظ نامناسب مانند آرگون + کربن دی‌اکسید

• عیوب ناشی از محافظت نامناسب گاز بوجود می‌آید:
۱٫ ناخالصی تنگستن
۲٫ خلل وفرج(Porocity)
۳٫ فیلمهای اکسیدی در نتیجه ذوب ناقص و حبس ناخالصیهای اکسیدی
کلیه عیوب فوق موجب کاهش خواص مکانیکی از جمله کاهش استحکام کششی و مقاومت به ضربه می‌شوند.
برخی از علل بوجود آمدن خلل وفرج در جوش عبارتند از:
۱٫ کم بودن دبی گاز محافظ.
۲٫ زیاد بودن بیش از اندازه گاز محافظ، در نتیجه جریان گاز از حالت آرام یا لمینار به متلاطم یا توربولانس
تبدیل می‌شود.
۱٫ وزش باد در محیط جوشکاری و اختلال در محافظت گاز .
۲٫ کوچک بودن دهانه شعله پوش.(قطر شعله پوش باید حداقل ۱٫۵ برابر پهنای سطح جوش باشد .)
۳٫ زیاد بودن طول قوس یا زیاد بودن فاصله شعله پوش تا حوضچه مذاب .
محدودیت‌های فرایند تیگ
موارد ذیل برخی از محدودیتهای فرآیند جوشکاری تیگ می‌باشد
۱٫ نرخ رسوب در این فرایند کمتر از روشهای جوشکاری با الکترود مصرف شدنی است.
۲٫ این روش نیاز به مهارت بالای جوشکاری نسبت به دیگر فرایندهای دیگر دارد.
۳٫ این روش برای جوشکاری ورقهای ضخیم‌تر از ۱۰ میلیمتر مقرون بصرفه نمی‌باشد.
۴٫ در این روش محافظت مناسب از حوضچه جوش در محیطی که باد می‌وزد، مشکل است.
• ناخالصیهای اکسیدی (اکسید Inclusion)
ناخالصیهای اکسیدی در بطن جوش، محل تمرکز تنش بوده و موجب کاهش استحکام و مقاومت به ضربه جوش می‌شوند . در فرایند TIG قبل از شروع به جوشکاری باید لایه‌های اکسیدی را از روی محل اتصال و سیم جوش برطرف کرد . این امر مخصوصا در آلومینیوم و آلیاژهای آن به علت نقطه ذوب بالای اکسید آلومینیوم(۲۰۵۰c )از اهمیت ویژه‌ای بر خوردار است .
۱٫ تمیز نبودن درز جوش، وجود لایه‌های اکسید روی سیم جوش و عدم تمیز کاری بین مرحله ای.
۲٫ خارج نمودن نوک داغ سیم جوش از محدوده حفاظتی گاز محافظ در هنگام جوشکاری .
۳٫ اکسیداسیون از طرف ریشه جوش ( محافظت از ریشه جوش هنگام جوشکاری فلزات حساس مانند فولادهای زنگ نزن الزام است . ) یعنی از طرف پشت قطعه کار هم باید بوسیله گاز محافظ، حفاظت شود .

• عدم ذوب (Lack Of Fusion)
برخی از علل عیوب کمبود ذوب عبارتند از :
۱٫ کوچک بودن زاویه پخ قطعه کار که موجب عدم ذوب در ریشه اتصال می‌شود (Lack Of Root Fusion)
۲٫ زیاد بودن پاشنه جوش (Root Face) وایجاد عدم ذوب در ریشه اتصال .
۳٫ کوچک بودن فاصله بین دو لبه در ریشه جوش که موجب عدم ذوب در ریشه اتصال می‌شود .
۴٫ عدم ذوب کافی در دیواره‌های اتصال به علت سرعت جوشکاری بالا و عدم تمرکز قوس در مرکز اتصال .
۵٫ نامناسب بودن توالی پاس‌های جوشکاری و ایجاد عدم ذوب بین پاسی (Lack Of Inter Run Fusion)

منابع :
http://www.creativeinst.com/english/tig.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Gas_tungsten_arc_welding
http://surenwelding.blogfa.com
http://persianblog.ir
تحقیق از مصطفی عیدی

درخواست انجام پروژه آنالیز تصویر

همچنین ببینید

پرتونگاری صنعتی

ارسال شده توسط : محمدرضا مهدی زاده پرتونگاری صنعتی : پرتونگاری صنعتی به عملیاتی اطلاق میگردد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.