سه شنبه , ۲ بهمن ۱۳۹۷
20 درصد تخفیف نرم افزار آنالیز تصویر MIP
ترموست

ترموست ها

ترموست ها

ارسال شده توسط : محمد فرزانه

بَسپار یا پلیمر (به انگلیسی: polymer) :
ماده‌ای شامل مولکول‌های بزرگی است که از به هم پیوستن واحدهای کوچک تکرار شونده که تکپار یا مونومر نامیده می‌شود، ساخته شده است.
بسپارها به دو دسته بسپارهای طبیعی و بسپارهای مصنوعی تقسیم می‌شوند. البته بسپارها را به روش های مختلف دیگری نیز دسته بندی نیز می‌کنند. دسته بندی زیر بر اساس ساختار بسپار انجام شده است.بسپارها از نظر اثر پذیری در برابر حرارت به دو دسته گرمانرم‌ها (ترموپلاستیک‌ها ) و گرماسختها (ترموست‌ها ) تقسیم می‌شوند. گرمانرم ها، پلیمرهایی هستند که در اثر گرم کردن ذوب می‌شوند در حالی که گرماسخت ها، بسپارهایی هستند که در اثر گرما ذوب نمی‌شوند بلکه در دماهای بسیار بالا به صورت برگشت ناپذیری تجزیه می‌شوند. بسپارها دارای خواص ویسکو الاستیک هستند و منشا این پدیده، در گرمانرم ها گره خوردگی زنجیره‌ها و در گرماسخت ها گره خوردگی زنجیره‌ها و اتصالات شبکه ای آن ها در هم است.
پلیمرها به سه گروه اصلی ترموپلاستیک‌ها، ترموست‌ها و الاستومرها تقسیم می شوند که بعضی انواع آن از نظر خواص فیزیکی و کاربردهای آنها بیان شد. نتیجه حاصل از بررسی انواع مختلف پلیمرها مشخص می‌کند که هر سه گروه مذکور داری مقاومت شیمیایی بسیار بالا در برابر اسیدهای معدنی بوده و تقریباً همه آنها در مقابل تابش اشعه UV، مخصوصاً تابش نور خورشید، بسیار حساس هستند.
ترموپلاستیک‌ها با توجه به خواص مکانیکی و شیمیایی مناسب، در بسیاری کاربردهای صنعتی نظیر لوله‌ها و تجهیزات انتقال، تجهیزات الکتریکی، پوشش‌ها، اتصالات و نظایر آن استفاده می‌شوند.
ترموست‌ها برخلاف ترموپلاستیک‌ها دارای مقاومت خوردگی پایینی هستند و در نتیجه استفاده از آنها در صنایع محدود به ساخت لوله‌ها، شیرها، پمپ‌ها، ظروف، پوشش‌های محفاظ، عایق‌کاری، چسبنده‌ها و … می شود.
الاستومرها نیز به عنوان مواد پوشش‌ مخازن، تانکها و لوله‌ها استفاده شده و از نظر شیمیایی در مقابل اسیدهای معدنی رقیق، قلیاها و نمکها مقاوم هستند.
حال به تفصیل ترموست ها میپردازیم:

ترموست (به انگلیسی: Thermoset) یا گرماسخت :
به پلیمرهایی گفته می‌شود که در اثر اعمال حرارت در آنها پیوندهای عرضی با واکنش‌های شیمیایی ایجاد می‌شود و در نتیجه وزن مولکولی متوسط آنها بالا رفته و به حالت یکپارچه صلب درمی‌آیند. معمولا این رزبنهای مایع پس از ترکیب با هاردنر یا خشک کن و یا عامل تسریع کننده واکنش شروع به واکنش غیرقابل برگشت کرده و سخت میگردند. از این نوع رزینها میتوان به رزین پلی استر، وینیل استر ، اپوکسی و … نام برد.
مزایای پلیمر ترموست یا Thermosetting
۱) پلیمرهای ترموست نسبت به پلیمرهای ترموپلاستیک قابلیت و عملکرد تحمل بار در درجه حرارت و فشار بالاتر را دارند (به دلیل این که فرآیند تشکیل این گونه پلیمرها دارای مراحل مختلف تشکیل چون liquid state , low viscousity و … می باشد)
۲) پلیمرهای ترموست دارای وزن مولکولی کم و به صورت مایع یا ویسکوزیته پایین هستند که با استفاده از رادیکالهای آزاد در پیوند آنها به صورت جامد در می آیند.
۳) پلیمرهای ترموست پایداری حرارتی مناسبی دارند.
۴) پلیمرهای ترموست دارای مقاومت شیمیایی مناسب هستند.
Good thermal stability & suitable chmical resistance
۵) عملکرد مناسب در برابر خزش و آسودگی تنش
Creep & stress relaxation
– معایب پلیمر ترموست یا Thermosetting
۱- عمر کوتاه Short shelf life
۲- بر اثر ترکیب با ماده عمل آوری یا Curing agent
الف) کرنش نهایی کم در زمان گسیختگی دارد
ب) مقاومت کم در برابر ضربه
ترموست ها به دو دسته تقسیم میشوند:

الف)پلی اورتان ها ب )پلاستیک های فوران
الف – پلی اورتان ها (PUR)

Untitled

این پلیمرها در فرمهای مختلف نظیر فوم های انعطاف پذیر و سخت، الاستومورها و رزین های مایع استفاده می شوند. پلی اورتان ها در برابر اسیدها و بازهای قوی و حلال های آلی دارای مقاومت خوردگی پایین هستندو فوم های انعطاف پذیر عمدتاً برای کاربردهای خانگی (نظیر بسته بندی) استفاده می شوند، در حالیکه فوم های سخت به عنوان مواد عایق حرارتی برای انتقال سیالات کرایوژنیک و محصولات غذایی سرد بکار گرفته می شود.
انواع پلی اورتان:
چنان که اشاره شد در فرمول بندی پلی اورتان می توان از واکنشگرهای گوناگونی بهره گرفت. در نتیجه این خانواده از بسپارها دامنه ای گسترده از مواد سخت، خشک و فشرده را دربرمی گیرد. پلی اورتان ها را می توان چنین طبقه بندی کرد:
– فوم نرم سبک مناسب برای تهیه انواع مبل، صندلی خودروها و تخت خواب – فوم سخت سبک که در تهیه عایق های گرمایی به کار می رود. – االستومر جامد نرم (لاندا) الستومر سبک که در تولید کفش کاربرد دارد. -پالستیک نرم که برای تولید نوار و تسمه مناسب است – . پالستیک جامد سخت که در دستگاه های الکترونیکی، حسگرها و مدارهای خودروها استفاده می شود.
فوم پلی اورتان نرم:
این فراورده از واکنش پلی اُول ها با دی ایزوسیانات ها، در حضور کاتالیزگر، عامل حجم دهنده کمکی و برخی از افزودنی های دیگر به دست می آید. برای تولید این فوم باید آن را به حال خود گذاشت تا آزادانه رشد کند. بلوک های کوچک فوم در قالب های روباز، جعبه یا محفظه های مناسب دیگر قرار می گیرد و سپس در شکل و اندازه های دلخواه برای استفاده در مبلمان بریده می شود. فوم نرم در تولید تشک مبلمان، بالشتک صندلی خودرو، الیه زیرفرش به کار می رود که همه، فراورده هایی قابل بازیافت اند.
فوم سخت و سبک :
ساختن سقف های گنبدی و شکل های ویژه با فوم، راحت تر از چوب است. یکی از کاربردهای فوم ساخت ساختمان هایی با ظاهر غیرمعمول، مجسمه و وسایل تزیینی است. گذشته از دیوارها و سقف، عایق های گرمایی که در خانه ها استفاده می شوند از جنس فوم پلی اورتان هستند. رزین پلی اورتان نیز به دلیل ساختار یکپارچه و مقاومت در برابر آب، در تولید کفش پوش های زیبا کاربرد دارد. بخش میانی برخی از تخته موج های سواری از فوم سخت قالب گیری می شود و پس از آن که به شکل ویژه ای درمی آید، با یک پوشش فایبرگالس و رزین پلی استری پوشانده می شود. بدنه برخی از قایق ها نیز از فوم پلی اورتان سخت تهیه می شود که میان الیه های فایبرگالس ساندویچ شده است. این فوم، مقاوم و شناور بودن قایق ها را تأمین می کند.
کاربردها :
هزینه تولید از جمله نکته هایی است که در کاربردهای یک ماده باید مورد توجه قرار گیرد. پلی اورتان های آلیفاتیک از انواع آروماتیک آن گران ترند. از این رو از پلی اورتان های گران تر، بیش تر به عنوان پوشش بیرونی وسایل استفاده پوشش پلی اورتان نسبت به الک یا روغن، الیه نازک، سخت و بادوام تری ایجاد می کند اتصال اورتان ساختار عمومی اورتان ها ۲۴ دوره ی بیست وپنجم، شماره ی ۱ پاییز ۱۳۹۰ می شود در حالی که، انواع آروماتیک و ارزان تر در تولید رنگ های پایه و پوشش های اولیه کاربرد دارند. در مجموع، تهیه صندلی های نرم، قالب های نارسانا، درپوش و واشرهای ریزساختار، الستیک های بادوام برای خودروها. مواد درزگیر، چسب و جالدهنده از جمله کاربردهای پلی اورتان ها به شمار می روند. در ادامه به برخی از این کاربردها می پردازیم
.-کاربرد در منسوجات: با افزون پلی اورتان به یک پلی استر، پوشش های ضدآب به دست می آیند. استفاده متداول تر پلی اورتان در نساجی در شکل اسپاندکس است. الیاف این فراورده انعطاف پذیر بوده، حتی هنگامی که تا ۶ برابر طول خود کشیده شو دوباره به شکل اولیه خود باز می گردد. چنان چه اسپاندکس همراه با رشته هایی از جنس کتان، نایلون یا پلی استر تنیده شود فراورده ای با قابلیت کشش مناسب برای لباس های ورزشی به دست می آید.
– تولید جالدهنده ها: پلی اورتان ها در برابر عواملی که از کیفیت رنگ و جال می کاهند از جمله آب، دمای بسیار کم یا بسیار زیاد، قارچ ها و کپک ها پایدارند. پوشش پلی اورتان نسبت به الک یا روغن، الیه نازک سخت و بادوام تری ایجاد می کند که بویژه کف پوش های چوبی را در برابر خوردگی و ساییده شدن حفظ می کند. اما این پوشش در برابر گرما و ضربه الیه الیه می شود. اگر پلی اورتان به خوبی روی چوب نفوذ کند این مشکل تا اندازه ای برطرف خواهد شد. استفاده از پلی اورتان به عنوان پوشش بیرونی، دشوار است زیرا این ماده به پرتوهای فرابنفش حساس است. برای رفع این کاستی باید از جاذب های UV یا جالدهنده ها همراه با پلی اورتان ها استفاده کرد.
– چسب ها: چسب های پلی اورتان کارایی گسترده ای دارند و برای مواد گوناگون شامل چوب، فلز، بتون، شیشه و پالستیک مناسبند. خاصیت ضدآب این چسب ها، آن ها را به عنوان چسب چوب کاری معرفی کرده است. این چسب ها در برابر هوا، دماهای )۴۰-( تا ۱۰۰ درجه سلسیوس پایدارند و پس از خشک شدن انعطاف پذیری زیادی از خود نشان می دهند.
– کاربرد در پزشکی :۳ در ساخت وسایل پلی اورتان های گرمانرم مناسب برای کارگذاشتن در بدن استفاده می شود. این انواع پلی اورتان خواص مکانیکی خوبی دارند از جمله کشش پذیری، مقاومت در برابر ساییدگی و تخریب و سازگاری زیستی خوبی نیز از خود به نمایش می گذارند. این ویژگی ها آن ها را در گروه مواد مناسب جهت کاربردهای پزشکی قرار داده است. چنان که در تهیه پلی اورتان، از پلی اترها به عنوان واکنشگر )به جای پلی اول ها( استفاده شود می توان به ماده ای مناسب دست یافت که در تهیه اعضای مصنوعی بدن مانند قلب، کلیه و ریه مصنوعی، وسایلی برای کاشت های دندان و لثه، خارج کردن مایع از بافت ها، نمایش فشار رگ، جراحی و بستن رگ ها و… به کار می روند.
تخریب پلی اورتان ها :عوامل گوناگون از جمله آبکافت، نورکافت، اکسایش، گرما و عوامل زیست شناختی می توانند به تجزیه پلی اورتان ها بپردازند. در شکل زیست شناختی، یک عامل محیطی می تواند با َک در این بسپار زمینه تخریب سطحی ایجاد تَر را در آن فراهم کند. آنزیم ها و حمله موجودات زنده ذره بینی هم چون قارچ ها و کپک ها نیز می تواند به ساختار پلی اورتان ها آسیب بزند. در این جریان، پیوندهای استری و اورتانی موجود در ساختار پلی اورتان تجزیه می شوند؛ استرها به اسید و الکل تبدیل می شوند و پیوندهای اورتانی کربامیک اسید و الکل تولید می کنند.
ب )پلاستیک های فوران
این پلاستیک ها از فنولیگ گران تر هستند، اما استحکام کششی بالاتری دارند. بعضی مواد در این دسته دارای مقاومت قلیایی بیشتر هستند. مقاومت حرارتی این پلی استرها حدود ۰C80 است
رزین‌های اپو کسی (یک نوع پلیمر ترموست است):
پوکسی هم یک ‌بسپار ترموست یا گرماسخت است؛ که از دو مادهٔ شیمیایی مختلف تشکیل شده. این دو ماده را با نام رزین و سخت‌کننده یا فعال‌ساز یا هاردنر می‌شناسند. رزین از تکپارها یا بسپارهایی با زنجیر کوتاه که در انتهایشان یک گروه اپوکساید قرار دارد تشکیل می‌شود؛ و هاردنر از دو نوع سیکلو آمینی برای چسبها و کفپوشهای اپوکسی بدون حلال و پلی آمید برای رنگهای اپوکسی حلال دار تشکیل می‌گردند که نیاز است برای خشک شدن با رزین بخوبی مخلوط شود و طی زمان مشخصی پیوند تکمیل شده و خشک می‌گردد.اپوکسی آمینی بعلت نداشتن حلال و درنتیجه کاهش حجم بیشتر کاربرد چسب و کفپوش اپوکسی را داراست و اپوکسی پلی آمیدی که بیشتر بعنوان رنگ اپوکسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.کفپوش اپوکسی در بیمارستان‌ها و صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارند و رنگ اپوکسی گزینهٔ مناسبی برای جلوگیری از خوردگی و زنگ‌زدگی در صنایع هستند.
کاربردها:
کاربردهای موادی که بر پایهٔ اپوکسی ساخته می‌شوند گسترده‌است و مهمترین آن در ساخت رنگ اپوکسی و کفپوش اپوکسی است و همچنین شامل کاربرد در ساخت موادی چون چسبها، کامپوزیتها (مانند موادی که از فایبر گلاس یا فیبر کربن استفاده می‌کنند) و تقویت‌کننده‌ها می‌شود (اگرچه پلی‌استر، وینیل‌استر و دیگر صمغهای ترموست هم برای پلاستیک تقویت‌شده با شیشه به کار می‌روند).
ساختار شیمیایی اپوکسی‌ها این اجازه را می‌دهد که بسپارهای گوناگونی با خواص بسیار متفاوت تولید شود. به طور کلی اپوکسی‌ها را به خاطر چسبندگی، مقاومت شیمیایی و گرمایی، خواص خوب یا حتی عالی مکانیکی، و مقاومت الکتریکی بسیار خوب آنها نسبت به اکثر رزینهای دیگر می‌شناسند. بسیاری از خواص اپوکسی‌ها را می‌توان تغییر داد، برای مثال اپوکسی‌های پرشده از نقره که رسانایی الکتریکی خوبی دارند یا اپوکسی پرشده از روی که مقاومت خوردگی خوبی دارد و یا مخلوط آن با ریز الیافهای کربن آنها را رسانا می‌کند نیز وجود دارد و این در حالی است که اپوکسی خالص عایق الکتریکی می‌باشد. برخی از انواع که دارای خاصیت عایقی/رسانایی در برابر گرما هستند و مقاومت الکتریکی بالایی دارند در الکترونیک کاربرد دارند.
اپوکسی در موارد زیر کاربرد وسیعی دارد:
رنگ‌ها و پوشش – چسب‌ها – قالب‌های صنعتی و کامپوزیت‌ها – سامانه‌های الکتریکی و الکترونیک – مصارف خانگی و دریایی – هوافضا – زیست‌شناسی – هنر – کفپوشهای دکوراتیو و کفپوش اپوکسی گرانیت
کفپوشهای صنعتی، بیمارستانی و بهداشتی و مخابراتی این کفپوش‌ها بر پایه هاردنر سیکلو آلیفاتیک پلی آمین تغییر یافته ورزین اپوکسی بیسفنول A تولید و ارائه می‌گردد، در ساختار این محصول از هیچگونه حلال و رقیق کننده واکنشگرا استفاده نشده است و همین امر موجب می‌گردد که ساختارپلیمری محصول پس از واکنش بصورت ثابت باقی بماند و خصوصیات شیمیائی آن دچار کاهش خواص نگردد، مقاومت شیمیائی مناسب بهمراه مقاومت مکانیکی عالی و چسبندگی سطحی فوق‌العاده این محصول این امکان را فراهم آورده که از آن بتوان در کلیه سطوحی که در مجاورت مواد شیمیائی و اسیدها و قلیاهای متوسط قر ار دارند، براحتی استفاده نمود، همچنین با توجه به خصوصیات بهداشتی این محصول، امکان بکارگیری آن در سطوحی که علاوه بر مقاومت شیمیائی، بهداشتی بودن پوشش نیز حائز اهمیت می‌باشد وجود دارد.
مزایای روکش صنعتی اپوکسی :
افزایش مقاومت بتن در برابر فرسایش، تخریب و اکثر مواد شیمیایی.روکش اپوکسی مطلقاً جذب آب ندارد و از نفوذ آب، روغن و سایر مایعات به جسم بتن جلوگیری می‌کند.روکش اپوکسی، سبک و کم حجم بوده و از ایجاد هرگونه گرد و غبار جلوگیری می‌نماید.روکش اپوکسی به صورت یکپارچه و در رنگ‌های متنوع اجرا می‌گردد.روکش اپوکسی با ضخامت ۴ میلیمتر، افزایش مقاومت فشاری بتون را تا ۱۱۰۰ kg/cm2 را در بر دارد.سهولت در شستشو، حداقل ۲۰ سال عمر مفید و سرعت در ترمیم آن، از سایر امتیازات این پوشش می‌باشد.
خطرهای بهداشتی : مهمترین خطر مرتبط با استفاده از اپوکسی، حساس‌شدگی نسبت به سفت‌کننده‌است؛ که در طول زمان ممکن است منجر به واکنش‌های آلرژیک شود. این واکنش‌ها گاهی ممکن است پس از گذشت چندین روز از زمان تماس رخ دهد. استفاده از اپوکسی یکی از دلایل اصلی آسم شغلی در میان استفاده‌کنندگان پلاستیک است. بیسفنول آ (به انگلیسی: Bisphenol A) که در رزین اپوکسی به کار می‌رود، عاملی شناخته‌شده در ایجاد اختلال در کار غدد درون‌ریز است.

Untitled

مثال هایی از ترموست ها : (به دلیل ترجمه مستقیم از کتاب مرجع برای رفع ابهام عبارات زبان اصلی هم نوشته شده)
سیستم های فایبر گلاس پلی استر: ترکیبات قالب ریزی و سازه ورق و ترکیبات قالب ریزی و سازه فله
Polyurethanes: فوم عایق، تشک، پوشش، چسب، قطعات خودرو، غلطک چاپ، کف کفش، کفپوش، الیاف مصنوعی، و غیره پلیمرهای پلی یورتان با ترکیب دو دو بار و یا مونومر عملکردی بالاتر / الیگومر تشکیل
لاستیک جوش برقی زده شده
۴)باکالیت، رزین فنل فرمالدئید استفاده در عایقهای الکتریکی و plasticware
Duroplast، نور اما مواد قوی، شبیه به باکالیت برای ساخت قطعات خودرو استفاده می شود
فوم اوره فرمالدئید استفاده در تخته سه لا، تخته خرده چوب و متوسط چگالی نقاشی از صندوق
رزین ملامین در سطوح میز استفاده
۷)Diallylفتالات (DAP) مورد استفاده در درجه حرارت بالا و اتصالات الکتریکی MIL-SPEC و سایر اجزاء. معمولا شیشه ای پر شده است.
رزین اپوکسی به عنوان جزء ماتریس در بسیاری از فیبر استفاده پلاستیک مانند تقویت شده با شیشه و پلاستیک و گرافیت تقویت پلاستیکی تقویت شده
Polyimides مورد استفاده در تخته مدار چاپی و در قسمت های بدن از هواپیماهای مدرن
استرهای سیانات یا polycyanurates برای کاربردهای الکترونیک با نیاز برای خواص دی الکتریک و شیشه ای مورد نیاز به درجه حرارت بالا در کائوچو و مواد مرکب

قالب یا قالب دونده (قسمت پلاستیکی سیاه و سفید در مدارهای مجتمع یا نیمه هادی)
قالب گیری تزریقی واکنشی (برای اشیاء مانند جعبه بطری شیر استفاده می شود)
قالب ریزی و سازه اکستروژن (مورد استفاده برای ساخت لوله ها، موضوعات پارچه و عایق برای کابل برق)
قالب ریزی و سازه های فشرده سازی (مورد استفاده برای شکل دادن به اکثر پلاستیک ترموست)
چرخش ریخته گری (مورد استفاده برای تولید ماهیگیری lures و دستگاه های، مینیاتور بازی، مجسمه، نمادهای و همچنین تولید و جایگزینی قطعات)

Characteristics of Thermosets:
هنگامی که قطعه کول-کول از آزمایش DMTA معمول تاسیس میشود،باید در اندازه گیری مدول ذخیره سازی گرفته مراقبت شود.درواقع این سیستم ها در اندازگیری فاز (tan d) نسبتا دقیق است اما ارزش مدول (E0 ) میتواند کمتر دقیق باشد.
چون E00=E0 tand پس

Untitled
خطاهای نسبی در هر دو اجزای مدول پیچیده هستند. خطاهای نسبی در هر دو اجزای مدول پیچیده هستند انتظار می رود که تقریبا برابر باشد. این اشتباهات می تواند از سفارش از ۵۰٪ باشد و یا بیشتر برای دستگاه های تجاری خاص، و آنها احتمالا با متفاوت درجه حرارت، به طوری که اندازه گیری های E0 به در هر دو لاستیک و حوزه های شیشه ای کالیبره شود.استفاده از قطعه کول-کول در عمل بسیار توسعه یافته نیست، با وجود این واقعیت که آنها برای مدل سازی رفتار ویسکوالاستیک در دینامیک و همچنین در مورد بارگذاری cases راهی را باز کردند (از طریق تبدیل لاپلاس). در مقابل، این قطعات می تواند از نقطه اساسی منظره مورد جذب قرار گیرند. اگر پارامترهای خاصی وابستگی روشن با تراکم crosslink آشکار کنند. اثرات اتصال عرضی برای تشخیص در معمول خواص ویسکوالاستیک دشوار است ، به جز برای تنوع از E0 مدول لاستیک دشوار نیست. مدل Havriliak-Negami و پرز نمی تواند از یک دیگر به وسیله ی کیفیت از برازش منحنی تجربی، در عدم قطعیت تجربی تشخیص داده شود. از نقطه نظر ریاضی از این دیدگاه، مدل Havriliak-Negami بهتر از مدل پرز است به دلیل آن است پارامترهای کمتری به جا میگذارد (چهار پارامتر در برابر پنج پارامتر).
در مقابل تفسیر فیزیکی از مدل پرز طرفداری میکند که بیشتر بودن پارامتر های ان تفسیر فیزیکی دارد. تراکم Crosslink به طور مستقیم بر E0 (از طریق کشش لاستیک)، و دارای نفوذ غیر مستقیم در E1 (از طریق اثر antiplasticization) اثر میگذارد. قطعه کول راهی برای تجزیه و تحلیل توزیع بار آرامش باز کردند.(شارحان و گرم یا W یا w0 به عرض توزیع از زمانهای استراحت مرتبط است)
منابع :
THERMOSETTING POLYMERS-
written by:
Jean-pierre pascault
Hendry Sautereau
Jacques Verdu
Roberto j.j.Willianms

Thermosetting plastics_

_CONTEMPORARY POLYMER CHEMISTRY
written by:
Harry R.Allcock
Frederick W.Lampe
James E.Mark

درخواست انجام پروژه آنالیز تصویر

همچنین ببینید

مقدمه ای بر فایبر گلاس (Fiberglass)

مقدمه ای بر فایبر گلاس (Fiberglass) ارسالی از : هانیه سعادتی فایبر گلاس (Fiberglass) : کامپوزیتی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.